30 lat uprawnień do doktoryzowania w zakresie pedagogiki

Rys historyczny

Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskał w 1986 roku Wydział Pedagogiczny ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Funkcję Dziekana Wydziału pełnił wówczas Prof. dr hab. Eugeniusz Rogalski. Zachęcamy do zapoznania się z historią obecnego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, jest ona dostępna pod adresem:

www.wydzialpedagogikiipsychologii.ukw.edu.pl 

W stanie prawnym obowiązującym w 1986 roku uprawnienia do nadawania stopni naukowych przyznawał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wydając stosowne zarządzenie publikowane w Monitorze Polskim.

W Zarządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 sierpnia 1986 r. (Monitor Polski z 1986 roku, pozycja 190) zapisano, że przyznaje się uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki i psychologii Wydziałowi Humanistycznemu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.

 

W zarządzeniu tym znalazły się dwie nieścisłości:

- Wydziałem, który uzyskał prawo nadawania stopnia naukowego doktora był Wydział Pedagogiczny, a nie Humanistyczny. Nieścisłość ta została skorygowana w Zarządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 1986 roku, w którym podano prawidłową nazwę Wydziału;

  

- w Zarządzeniu zapisano także, że Wydział uzyskał uprawnienia do doktoryzowania w zakresie pedagogiki i psychologii, mimo że w tym drugim zakresie nie spełniał wymaganych wówczas warunków. Jednak w 1996 roku uruchomione zostały na Wydziale Pedagogiki i Psychologii studia magisterskie z psychologii, cztery lata później (w 2000 roku) Wydział uzyskał (tym razem po spełnieniu wszystkich warunków) uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii. 

Można zatem (żartobliwie) stwierdzić, że Zarządzenie Ministra z 1986 roku było nie tylko uznaniem ówczesnych osiągnięć Wydziału. Prognozowało ono również osiągnięcie, które udało się uzyskać 14 lat później. 

Warto również dodać, że w 1998 roku Wydział Pedagogiki i Psychologii uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, osiągając w ten sposób naukową samodzielność.